Висоли на тротуарній плитці
Що таке висоли
Висоли – це білий вапняковий наліт(плями), які утворюються на верхньому шарі бруківки та різних бетонних виробів. Згідно ДСТУ бетонна продукція, яка має висоли не є бракованою. Під час твердіння бетону, внаслідок хімічних реакцій між елементами бетону а саме водою та цементом виникають – ВИСОЛИ.
Усі будівельні вироби на основі бетону тією чи іншою мірою схильні до утворення висолів.
І ось через що :
• хімічна природа бетону, у складі якого є сполуки, що відповідають за такий процес;
• високий вміст лугів у цементі, що застосовується для виробництва тротуарної плитки;
• умови експлуатації виробів, коли волога (вода) проникає у структуру виробів.
Всі бетонні вироби, що контактують з навколишнім середовищем, схильні до процесу висоло-утворення. При цьому повністю у водо-насиченому стані на поверхні бетонних виробів висоли не утворюються, для цього необхідний циклічний процес «зволоження – висушування».
Чому на поверхні тротуарної плитки з’являються висоли
У процесі експлуатації тротуарної плитки поява висолів пов’язана з цілим переліком зовнішніх факторів:
1. Велика кількість солей, що міститься в атмосферних опадах (дощ, сніг, туман) та ґрунтових водах. Джерелами висолів можуть бути розчинні солі, що надходять із ґрунтовими водами або з матеріалів, що примикають до тротуарного покриття з монтажного боку.
2. Використання як підстипаючого шару цементно-піщаної суміші з перевищенням вмісту лужних оксидів. В цьому випадку в процесі експлуатації тротуарної плитки висоли можуть виявлятися на поверхні, надходячи по між-плитковим швам назовні і порушуючи естетичний вигляд мощення. Те саме відноситься і до застосування цементно-піщаної суміші як матеріал-заповнювач між-плиткових швів.
3. Відсутність необхідного дренажу (ухилу) для відведення води при монтажі пирога основи або при укладанні тротуарної плитки на бетонну подушку. Вода застоюється під плиткою, провокуючи утворення висолів.
Як позбутися висолів у разі їх появи?
У багатьох випадках висоли через свою структуру можуть зчищатися з поверхні механічно або згодом в процесі експлуатації відбувається їх розчинення і змивання під дією атмосферних опадів. Природний процес очищення, проте нешвидкий – найчастіше потрібен щонайменше один сезон експлуатації покладеного тротуарного покриття для повної нейтралізації висолів.
Для того, щоб позбавитися висолів на вібропресованій бетонній бруківці в швидкі терміни можна використовувати спеціальні засоби на кислотній основі, обробка якими призводить до негайного зникнення сольового нальоту. Однак необхідно брати до уваги, що дія подібних засобів негативно позначається на якості лицьового шару тротуарної плитки і призводить до розпушування поверхні, втрати яскравості та кольору плитки.